3 Mayıs 2022 Salı

Akdeniz’den Ege’ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü 8 Mayıs’ta

Doğa ile buluşmaları çoğaltmak, dostluk ve dayanışmayı büyütmeye katkıda bulunmak için doğaseverlerin bir araya gelerek sembolik olarak iki denizi birbirlerine kavuşturdukları Akdeniz’den Ege’ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü 8 Mayıs’ta düzenleniyor. 

Datça Çevre ve Turizm Derneği’nin (DAÇEV) girişimi, Datça Kaymakamlığı ve Datça Belediyesi’nin desteğiyle her yıl Kızlan Muhtarlığının ev sahipliğinde düzenlenen geleneksel Akdeniz’den Ege’ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü pandemi nedeniyle üst üste iki yıl yapılamamıştı. Bu yıl 21’incisi düzenlenen yürüyüş DAÇEV’in de 32. kuruluş yıldönümüne denk gelen 8 Mayıs 2022 Pazar günü gerçekleşecek. Yürüyüşe Datça Mor Pedal'da Bisiklet Festivali kapsamında destek veriyor olacak. 


Saat 10’da Cumhuriyet Meydanı’nda davul zurna eşliğinde buluşulduktan ve Ege Denizi’ne götürülmek üzere testilere Akdeniz suyu doldurulduktan sonra saat 10:30’da başlayacak yürüyüş güzergahı şöyle: Sevgi Yolu, Denizliler Sitesi, Azmak boyu, Kızlan Yel Değirmenleri, Çeşmebaşı Meydanı, Kez Yolu / Tepesi üzerinden Gökova Körfezi kıyısındaki Katıyalı piknik alanına varış. 

Testilerle getirilen Akdeniz suyu Katıyalı’da törenle Ege Denizi’ne dökülerek, antik dönemde Knidosluların Balıkaşıran’a kanal açıp iki denizi birbirine kavuşturma girişimine sembolik bir gönderme yapılacak. Yürüyüş sonunda, geçen yıllarda da gözlendiği gibi yine birçok Datçalı Gökova Körfezi’nde deniz mevsimini açacaktır. 

Dünya’da bir denizden bir denize yaklaşık 2 saatlik yürüyüş mesafesinde ulaşılabilen başka bir yer yok. Baharın da getirdiği doğa güzellikleri içinden geçerek Ege Denizi kıyısındaki piknik alanına varıldığında Kızlanlı kadınların hazırladıkları leziz yemekler yürüyüşçüleri bekliyor olacak. Dönüş için Katıyalı’dan Datça İskele Mahallesi’ne dolmuş usulü minibüs seferleri yapılacaktır. 

Tüm doğaseverleri dostluk ve beraberlik anlayışı içinde bir araya getirmeyi amaçlayan bu etkinliğe herkes davetlidir.


Hiç yorum yok: