4 Mayıs 2010 Salı

11. kez iki deniz arasında yürüdük

GELENEKSEL AKDENİZ'DEN EGE'YE DOSTLUK VE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ 11 YAŞINA BASTI

Dünya' da bir denizden diğerine yapılan tek yürüyüş olan Datça Geleneksel Akdeniz' den Ege' ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü etkinliğinin 11.si gerçekleşti.
Y.Sesi: Datça Çevre ve Turizm Derneği Daçev öncülüğünde düzenlenen geleneksel yürüyüş; Datça Kaymakamlığı ve Datça Belediyesi'nin de desteğiyle Pazar günü Kızlan Köyü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Her yıl katılımcı sayısı artarak daha fazla tanınır hale gelen ve zaman içinde uluslararası bir nitelik kazanan yürüyüşe katılanlar Pazar günü saat 10.00' da Cumhuriyet Meydanı Çatal Mağara arkasında buluştu.
Datçalılar ve isteyen herkesin katılabildiği Dostluk ve Doğa Yürüyüşü'ne Belediye Başkanı Şener Tokcan, Daçev başkanı Melda Omay Özdamar, Daçev Komitesi Tertip Üyesi Av. Turgay Sönmez'in yanı sıra halktan da katılım oldukça yüksekti.
Geleneksel olarak bu yıl on birincisi düzenlenen yürüyüşte Akdeniz suları Çatal Mağara arkasından Belediye Başkanı Şener Tokcan, DAÇEV Komitesi Tertip Üyesi Av. Turgay Sönmez, Kızlan Köyü Muhtarı Hüseyin Kuzu tarafından testilere dolduruldu.
'BİR KARİKATÜRDEN YOLA ÇIKARAK YÜRÜYÜŞÜ BAŞLATTIK'
Hareket etmeden önce yürüyüşün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Sönmez, yürüyüşü 1999 yılında başlattıklarını hatırlatarak, Akdeniz'den Ege'ye ilk yürüyüşün neden yapıldığını da anlattı: “Datça'ya topal bir gazeteci arkadaş geldi. Bir karikatür vardı, kendisi yapmış. Bana gösterdiği karikatürde, karı koca kavga etmişler biri Ege'ye biri de Akdeniz'e gideceğini söylüyor. Bu karikatürden yola çıkarak bu yürüyüşü başlattık. Bu, Datça'nın özelliği. Dünyanın başka bir ülkesinde bir denizden diğer denize gidilen kısa mesafede bir yer yok”
“HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”
Sivil Toplum Örgütlerinin başlattığı etkinliğin 11 yıldır sürmesinin çok güzel olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Şener Tokcan da “İki denizin birbirine çok yakın olması Datça için bir ayrıcalık. Akdeniz'den aldığımız suyu Ege denizine döküyoruz. Bu etkinlik sezonun başlangıcı da oluyor. Datça'nın tanıtımı içinde güzel bir etkinlik. Biz belediye olarak bütün yarımadayı ele aldığımızı söylüyoruz. Bu tür etkinlikler Datça'nın tanıtımı içinde çok önemli. Sivil toplum örgütlerinin bu tür girişimlerine her zaman destek vermeye hazırız. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi tebrik ederim” dedi.
“AMACIMIZ DATÇA'YI TANITMAK”
Daçev Başkanı Melda Omay Özdamar da, “Datça değişik turizm imkânlarına sahip bir yer. Bu etkinliklerin amacı da Datça'nın bu özelliklerini tanıtmak… Datça Kaymakamlığı, Datça Belediyesi ve Kızlan halkına bu organizasyonumuza verdikleri destek için teşekkür ederiz. Tabii her sene aynı heyecanla bu yürüyüşe katılan Datça halkına da DAÇEV adına teşekkür ediyoruz” dedi.
12 KM YÜRÜDÜLER
Davul zurna ekibi eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan Dostluk ve Doğa Yürüyüşçüleri konuşmaların ardından 3 testinin Akdeniz'in suyuyla doldurulmasından sonra yola koyuldu. Azmak Deresi güzergâhını takip ederek 12 kilometre boyunca Ege'ye kadar devam eden yürüyüşte, önce sahil şeridi boyunca devam edip Burgaz üzerinden Azmak deresini geçip kuzeye yönelerek yel değirmenlerine varıldı. Testilere doldurulan Akdeniz sularıyla birlikte saat 10.30' da yola koyulan katılımcılar Burgaz üzerinden Azmak Deresi güzergâhında ilerleyerek Yel değirmenlerine oradan da Gereme Sahiline varıp yürüyüşlerini tamamladılar. Yaklaşık iki saat süren yürüyüş boyunca jandarma trafik ekipleri tarafından Kızlan Köyü içerisindeki yürüyüş güzergâhı araç trafiğine kapatılırken, yel değirmenlerinin bulunduğu anayol trafiğe kapatılmadığı gibi geçiş esnasında güvenliği sağlayıcı trafik polisinin de bulunmaması dikkat çekti.
SU DÖKME TÖRENİ
Kızlan köyünü geçtikten sonra Gökova kıyısında Gereme sahiline, yani Ege'ye varılarak, testilerdeki Akdeniz suyu Ege'ye boşaltıldı. 9km' lik yürüyüşün ardından testilerde taşınan Akdeniz suları Belediye Başkanı Şener Tokcan ile DAÇEV Komitesi Tertip Üyesi Av. Turgay Sönmez ve Kızlan Köyü Muhtarı Hüseyin Kuzu tarafından Gereme' de Ege Denizi' ne boşaltıldı.
Sonrasında kıyıdan batıya doğru yaklaşık 4 km. yürünerek Katıyalı'daki piknik alanına varıldı.
Akdeniz' den Ege' ye 9 km' lik yürüyüşlerini tamamlayan katılımcılar Kızlan Köyü Muhtarlığı' nın düzenlemiş olduğu piknik alanına geçerek gözleme, ayran ve köfte ekmek yediler. Düzenlenen çeşitli yarışmaların ardından halk davul zurna eşliğinde gönüllerince eğlendi. Akşamüstü geç saatlere kadar devam eden eğlencelerin ardından katılımcılar piknik alanında bulunan otobüslerle Datça' ya döndü.

Hiç yorum yok: